Zabawa Karnawałowa

„Pracodawcy-Pracownikom”

zaproszenie 3

________________________________________________

Biznes Lubelskie 2018

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym cyklu spotkań dla przedsiębiorców „Biznes Lubelskie 2018”.

Ruszył drugi cykl spotkań „Biznes Lubelskie 2018”: sztuka prezentacji receptą na sukces
Jak odnieść sukces w biznesie na Lubelszczyźnie? O tym opowiedzą wykładowcy drugiego cyklu bezpłatnych spotkań w ramach programu „Biznes Lubelskie 2018”. W role prelegentów wcielą się praktycy – szefowie firm, którym udało się odnieść sukces na rynku ogólnopolskim oraz dziennikarze TVP i Polsatu, którzy odsłonią tajemnice autoprezentacji. Najbliższe spotkanie w Kraśniku odbędzie się 15 listopada o godz. 16:30 w Zajazd & Restauracja Kmicic (ul. Przemysłowa 24).
Druga odsłona cyklu składa się z 24 spotkań w całym województwie lubelskim i adresowana jest głównie do przedsiębiorców, pracodawców i pracowników mikroprzedsiębiorstw oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. O tym, jak osiągnąć sukces w biznesie na Lubelszczyźnie i skutecznie promować swoje przedsiębiorstwo, opowie Dominik Polak, wiceprezes Wytwórni Makaronu Domowego POL-MAK S.A. Z kolei Anna Dąbrowska –dziennikarka TVP 3 Lublin podpowie, jak najlepiej zaprezentować się podczas publicznych wystąpień w biznesie oraz w rozmowie z mediami i przed kamerą.
Na konferencji pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego opowiedzą także o możliwościach atrakcyjnego wsparcia działalności firm, m.in. w zakresie promocji, udziału w targach i misjach zagranicznych, tłumaczeń itp. Wydarzenie zakończy się wspólną kolacją, która będzie okazją do networkingu, czyli wymiany doświadczeń, dyskusji i wzajemnego poznania się uczestników.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzeniu jest ograniczona. Rejestracja do udziału odbywa się poprzez formularz na stronie internetowej: http://www.invest.lubelskie.pl/pl/aktualnosc/biznes-lubelskie-2018-bezplatne-spotkania-dla-mikroprzedsiebiorcow.

biznes_lub_zaproszenieA4_KRASNIK_1511_ogolne-1

________________________________________________

Wystawy Polski w Iranie i Chinach

Informujemy o możliwości wzięcia udziału w wystawie „Polska w Iranie”, która odbędzie się 20-25 stycznia 2019 roku w Iranie, pozwalająca polskim firmom wejść na irański rynek. Organizatorem tej imprezy targowej jest SCC Silesia Chamber of Commerce w Wrocławiu wraz z irańskimi organizacjami biznesowymi i przy aktywnym wsparciu Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji Zagranicznych – Biuro w Teheranie jak i Ambasady Polskiej w Teheranie i Ambasady Iranu w Warszawie.

Informujemy również o wystawie „Polska w Chinach”, która będzie mieć miejsce w chińskiej miejscowości Tianjin w dniach 16-21 kwietnia 2019 roku. Polska impreza targowa w Chinach ma za zadanie nawiązanie kontaktów z firmami chińskimi – odpowiednikami do firm polskich.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wzięcia udziału w tych targach. Więcej informacji można znaleźć na: http://www.scc.org.pl/

Baner_Poland-Iran 2019 Baner_Poland-China 2019

________________________________________________

VI edycja konkursu „DOBRE, BO KRAŚNICKIE”

W dniu dzisiejszym 15 czerwca 2018 roku Kraśnicka Izba Gospodarcza ogłasza nabór kandydatów do VI edycji konkursu „DOBRE, BO KRAŚNICKIE”. Konkurs ten jest prowadzony przez nas od 2013 roku i ma celu promowanie oraz wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. W konkursie wyłonimy laureatów w sześciu kategoriach: Firma Roku, Produkt Roku, Usługa Roku, Samorządowiec roku, Organizacje Pozarządowe oraz Rolnik Indywidualny. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału. Regulamin konkursu wraz z formularzem zgłoszeniowym jest dostępny w zakładce KONKURS. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 września.

________________________________________________

Kraśnicki Ryneczek Różności

W dniu 10 czerwca na kraśnickim rynku odbył się Kraśnicki Ryneczek Różności organizowany przez Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku i Miasto Kraśnik. Kraśnicka Izba Gospodarcza była współorganizatorem tego wydarzenia. Mimo, iż sprzedających nie było wielu, to pomysł organizacji „pchlego targu” w naszym mieście spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wiele osób wyrażało poparcie dla tego pomysłu, jak i chęć wzięcia udziału w kolejnym takim przedsięwzięciu. Dlatego już dziś zapraszamy was na kolejne takie spotkanie, które odbędzie 22 lipca. Zapraszamy!

________________________________________________

Konferencja o samorządzie gospodarczym

W dniu 27 marca w Sejmie Prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej Wiesław Michałowski wziął udział w konferencji pt. „Powszechny samorząd Gospodarczy- za i przeciw”. Organizatorami tego wydarzenia była Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców- Przedsiębiorcy.pl. Spotkanie miało na celu zrzeszenie środowiska przedsiębiorców, którzy popierają wprowadzenie ustawy o samorządzie gospodarczym. W konferencji udział wzięło ponad 130 osób, którzy reprezentowali 77 organizacji i przedsiębiorstw z różnych regionów Polski. Większość poparła stworzenie ogólnopolskiej organizacji reprezentującej przedsiębiorców, podpisując się przy tym pod apelem do posłów o wprowadzenie pod obrady Sejmu propozycji omawianej ustawy.

IMG_0857 IMG_0859

________________________________________________

 

Wpis Kongregacji Przemysłowo- Handlowej

 

15 lutego 2018r Kurier Lubelski ogłosił wyniki plebiscytu na człowieka roku 2017. Wśród nominowanych z powiatu kraśnickiego znalazł się nasz kolega Prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej, wiceprezes KPH OIG Wiesław Michałowski. W kategorii „samorządność i społeczność lokalna” wygrał Kazimierz Choma uzyskując 1321 głosów zaś Wiesław Michałowski 1174. Kolejne miejsca zajęli starosta Kraśnicki Andrzej Maj- 533głosy, wójt gminy Zakrzówek Grzegorz Lemiecha – 424 głosy. Obecny burmistrz miasta Mirosław Włodarczyk otrzymał zaledwie 16 głosów. Serdecznie gratuluję uzyskanego wspaniałego wyniku. Widać wyraźnie, iż „Racje polskich przedsiębiorców – polską racja stanu” zawitało w progi miasta Kraśnika. Poparcie jakie uzyskały osoby publiczne w tym plebiscycie świadczy o wyalienowaniu się władzy od kraśnickiej społeczności.

Drogi Kolego Wiesławie,

może najwyższy czas , by przedsiębiorców w Kraśniku, reprezentowali ludzie biznesu, organizacji pozarządowych, rozumiejących społeczność lokalną.

Jeszcze raz gorąco gratuluję i proszę o poważne rozważenie uczestnictwa w wyborach samorządowych na burmistrza miasta.

dr inż. Janusz Rakowski

Prezes KPG OIG

Źródło: http://www.kph.pl/

________________________________________________

Spotkanie

Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, dotyczącym założenia i rozwinięcia działalności gospodarczej, którego organizatorem jest Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej.

27994424_1564867583634244_62504636_n[1]

________________________________________________

Świąt pełnych radości, ciepła i niepowtarzalnej, rodzinnej atmosfery,

a także pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku.

życzy Zarząd Kraśnickiej Izby Gospodarczej

blooms-roses-screen-savers-love-stock-winter-holiday-decoration-wallpaper-wallpapers

________________________________________________

Wystąpienie Prezesa KIG na sesji Rady Miasta

W dniu 30.11.2017 roku na sesji Rady Miasta Kraśnika Prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej Wiesław Michałowski przedstawił stanowisko Izby odnośnie zmian w studium miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. Uważamy że nieprzemyślane są zmiany, przeznaczenia działek, na których dopuszcza się możliwość budowania wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, powyżej 2 tys. m2 . Przyjęcie takiego kierunku, przyniesie naszemu miastu same straty. Zniszczy doszczętnie resztki polskiego handlu. Będzie prowadzić do dalszego zubożenia społeczeństwa oraz wyludnienia miasta.

________________________________________________

OGŁOSZENIE

Kraśnicka Izba Gospodarcza uprzejmie informuje o spotkaniu z Zarządem i Radą Miasta Kraśnika.

Głównym tematem spotkania będą informacje w temacie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego miasta Kraśnika. Kraśnicka Izba Gospodarcza jest zaniepokojona doniesieniami o zmianie przeznaczenia niektórych działek z umożliwieniem powstawania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m2. Uważamy, że taka sytuacja doprowadziłaby do dalszego zubożenia społeczeństwa, a co za tym idzie wyludnienia naszego miasta.

Spotkanie odbędzie się w dniu 14 listopada 2017r. o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.

Z poważaniem

Kraśnicka Izba Gospodarcza

________________________________________________________________________________

Gala Konkursu „Dobre, bo kraśnickie”

już za nami!

W piątek 13 października w Hotelu „Kmicic” odbyła się Gala Konkursu „DOBRE, BO KRAŚNICKIE”, którą zorganizowaliśmy przy współpracy Starostwa Powiatowego w Kraśniku. To już piąta edycja tego wydarzenia. W tym roku wpłynęła do nas rekordowa liczba ankiet, gdyż do konkursu zgłoszonych zostało ponad 30 podmiotów. Kapituła konkursu wyłoniła laureatów w następujących kategoriach: firma roku, produkt roku, usługa roku, samorządowiec roku, rolnik indywidualny oraz organizacje pozarządowe. Laureaci konkursu zostali wyróżnieni statuetkami oraz medalami, które to były wręczane przez Prezesa Izby Gospodarczej w Kraśniku Wiesława Michałowskiego, a także Starostę Powiatu Kraśnickiego Andrzeja Maja. Pierwszy raz w historii konkursu kapituła postanowiła nadać honorowy tytuł Ambasadora Ziemi Kraśnickiej, który został nadany Richardowi Kuśmierczykowi. Tytuł ten został odebrany przez grupę Spice Gears pod kierownictwem Pana Dariusza Głuchowskiego, której to Pan Kuśmierczyk jest pomysłodawcą i inicjatorem. Podczas uroczystości zostały także wręczone Medale Starosty, którymi zostali uhonorowani:

-Tadeusz Stawryłło, członek wpomagający, wieloletni sympatyk Kraśnickiej Izby Gospodarczej oraz ojciec chrzestny konkursu „Dobre, bo Kraśnickie”

– Dr inż. Jan Rakowski Prezes Kongregacji Przemysłowo Handlowej

– Dariusz Jacak i Adam Majewski za swoje gospodarstwa rolne.

Na koniec galę uświetniły występ Grzegorza Trzcińskiego.

Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, serdecznie dziękujemy przybyłym gościom oraz zapraszamy na kolejną edycję już za rok.

Więcej zdjęć z uroczystości w zakładce galeria.

________________________________________________________________________________

Gala Konkursu „Dobre, bo kraśnickie”

Wzorem lat ubiegłych Kraśnicka Izba Gospodarcza przy współpracy Starosty Kraśnickiego organizują piątą edycję Gali Konkursu „Dobre, bo Kraśnickie”.

Uroczysta Gala odbędzie się 13 października w Hotelu KMICIC o godzinie 18.00.

Konkurs „Dobre, bo Kraśnickie” to funkcjonujące nieprzerwanie od 2013 roku przedsięwzięcie o charakterze regionalnym, mające na celu wyróżnienie najlepszych firm, produktów, usług, samorządowców, organizacji pozarządowych oraz rolników z powiatu kraśnickiego. Poprzez tę inicjatywę promowana i wspierana jest przedsiębiorczość na terenie powiatu.

Partnerami konkursu są miasta i gminy powiatu kraśnickiego. Do konkursu zgłosiło się ponad 30 firm i instytucji, które zostaną uhonorowane statuetkami, medalami oraz pamiątkowymi certyfikatami Konkursu „Dobre, bo Kraśnickie”.

Informacja-zaproszenie-Dobre, bo Krasnickie

 

 

________________________________________________________________________________

OGŁOSZENIE

Kraśnicka Izba Gospodarcza wychodząc naprzeciw sugestiom uczestników Biesiady Pracodawcy – Pracownikom zawiadamia, że Biesiada odbędzie się w czasie  karnawału. Za ewentualne niedogodności związane z przeniesieniem terminu serdecznie przepraszamy.

                                         

        Z poważaniem

                                                                                                                   Prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej

                                                                                                                   Wiesław Michałowski

________________________________________________________________________________

OGŁOSZENIE

Kraśnicka Izba Gospodarcza ogłasza nabór kandydatów do V edycji konkursu ,, Dobre, Bo Kraśnickie 2017”.

________________________________________________

SPOTKANIE W KANCELARII PREZYDENTA RP

Przedstawiciele Kongregacji Przemysłowo – Handlowej w Kancelarii Prezydenta

W dniu 13 lipca 2017r w Warszawie, odbyło się spotkanie Prezesa KPH OIG dr Jana Rakowskiego z Ministrem Pawłem Muchą, z Kancelarii Prezydenta RP. W spotkaniu uczestniczyli również v-ce prezes KPH Wiesław Michałowski oraz doradca Prezydenta RP Zdzisław Sokal.

Dr Jan Rakowski zapoznał   Ministra Pawła Muchę z problemami   środowiska małych i średnich   przedsiębiorstw handlowych. Zwrócił uwagę na zbyt małe zainteresowanie się obecnego Rządu w poprawę konkurencyjności tego sektora na rynku. W imieniu KPH przedstawił konieczne zmiany legislacyjne, poprawiające pozycje małych i średnich przedsiębiorstw handlowych. Minister Paweł Mucha zaproponował wspólne rozwiązywanie tych problemów. Wyjaśnił również dlaczego brakuje ostatecznej decyzji co do projektu ustawy o podatku PIT, w zakresie zwolnienia z opodatkowania bonów towarowych , wydawanych w ramach pomocy dla potrzebujących pracowników, z Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych , przesłanego  przez KPH do Prezydenta RP we wrześniu 2016r. Minister Mucha poinformował o wątpliwościach Ministerstwa Finansów. Projekt ten przyczyniłby się do zmonopolizowania rynku przez jednego gracza rynkowego, wskazując na firmę Sodexo. Prezes KPH dr Jan Rakowski wyjaśnił istotę projektu i poprosił Ministra Muchę o zorganizowanie spotkania w tej sprawie zainteresowanych stron, bowiem wokół tego projektu nagromadziło się wiele niejasności i celowego wprowadzania w błąd osób podejmujących ostateczną decyzję. Zdaniem dr Jana Rakowskiego zwolnienie z opodatkowania bonów towarowych pozwoli dotychczasowym lokalnym emitentom odzyskać część rynku. Lokalni emitenci to Spółdzielnie Społem , izby i stowarzyszenia kupieckie. Przedstawił zalety tego rozwiązania dla środowiska lokalnego. Omówiono również inne propozycje zmian legislacyjnych , nad projektami którymi pracuje KPH, między innymi   zmiany ustawy o nieuczciwej konkurencji- w zakresie ścigania nieuczciwych praktyk z urzędu, nagminnych promocji, czy też ograniczenia dominującej pozycji w handlu tak na obszarze lokalnym jak i centralnym.

wiesiek

________________________________________________

Kraśnik,10-07-2017r.

UCHWAŁA ZARZĄDU NR 2/07/2017

Kraśnickiej Izby Gospodarczej z dnia 10-07-2017

w sprawie rozpoczęcia V edycji konkursu „Dobre , bo Kraśnickie”.

Działając zgodnie ze statutem Kraśnickiej Izby Gospodarczej Zarząd uchwala co następuje :

§ 1

Zarząd KIG postanawia , że z dniem 15-07-2017r. następuje rozpoczęcie V edycji konkursu ” Dobre , bo Kraśnickie ” .

§ 2

Uchwałę podjęto w głosowaniu jawnym , stosunkiem głosów :

za : 6

przeciw : 0

wstrzymanych : 0

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia .

_____________________________________________

JUBILEUSZOWE SPOTKANIE

15-LECIA KONGREGACJI PRZEMYSŁOWO – HANDLOWEJ OIG-

                                XIV Kongres Gospodarki Polskiej

 

W dniu 21 czerwca 2017r. w Warszawie, w sali odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 odbyło się Jubileuszowe Spotkanie 15-lecia Kongregacji Przemysłowo- Handlowej OIG- XIV Kongres Gospodarki Polskiej . W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób z całego kraju, reprezentujących  przedsiębiorców i miłośników kultury i sztuki polskiej. Wśród przybyłych gości w Kongresie uczestniczyli  posłowie  Grzegorz Matusiak, Adam Abramowicz, senator Adam Gawęda, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego   oraz reprezentanci prezydentów miasta Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Siedlec, Olsztyna i wielu innych. Podczas Kongresu Prezes Kongregacji przedstawił  dorobek 15-lecia działalności Izby oraz plany działalności  Izby na najbliższe lata. Odbyła się również debata na temat handlu, w której uczestniczyli Bożena Kolba  z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości , Wiesław Michałowski z Kraśnickiej Izby Gospodarczej, Tadeusz Sławik z Grupy Zakupowej „Kupiec” oraz Szymon Fabisiak ze Społem. Debatę  prowadził  redaktor Jerzy Krajewski. Wszyscy zgodnie ocenili, iż w Polsce jest pilna potrzeba uchwalenia ustawy o handlu, o samorządzie gospodarczym, czy też zmianie ustawy o nieuczciwej konkurencji i określeniem wielkości pozycji monopolisty w handlu. Wiele uwag wpłynęło pod adresem Rządu, braku odpowiedzi na pisma z organizacji pozarządowych. Całość imprezy ubarwiała przepiękna wystawa poplenerowa współpracujących z Kongregacją polskich malarzy, Kapela Wojciechowskiego z Opoczna oraz najmłodsza wokalistka (15-letnia) Małgosia Pietrasz.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył współpracujących z Kongregacją Przemysłowo-Handlową przedstawicieli świata sztuki malarzy i animatorów, honorową odznaką „zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wśród odznaczonych znaleźli się :
Maria Sadowska, Bożena Leszczyńska, Arnold Ananicz Ananiczius, Krzysztof Jan Stawnicki i Wojciech Kałkusiński. Podczas Jubileuszowego Kongresu zostały przyznane nagrody Kongregacji Przemysłowo-Handlowej Syzyfy Roku.
Nagrodę statuetkę Syzyf Roku 2017 w kategorii Polityk Roku   Wielka Kapituła przyznała   Pani Premier Beacie Szydło, statuetkę Syzyf Roku 2017 w kategorii Prezydent Miasta   otrzymał Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski, statuetkę Syzyf Roku 2017 w kategorii Polska Sieć Handlowa otrzymała Polska Grupa Zakupowa „KUPIEC”- nagrodę odebrał przewodniczący Rady Nadzorczej -Tadeusz Sławik, zaś statuetkę Syzyf Roku 2017 w kategorii organizacja samorządu gospodarczego otrzymało Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Żywnościowego- nagrodę odebrał Prezes Bronisław Wesołowski.
Oprócz statuetek Syzyfa Roku Wielka Kapituła Syzyfa Roku odznaczyła medalami zasłużony dla Kongregacji Przemysłowo Handlowej”Józefa Puzika- właściciela sieci handlowej na ziemi sądeckiej, oraz Ghassiba Kronfly  przedsiębiorcę z Gdańska.
W drugiej części Kongresu zostały przyznane przez Europejski Instytut Biznesu nagrody Gepardy Biznesu 2016. Otrzymali między innymi: Konsorcjum Projektowo-Wykonawcze „EKOBUDOWA” sp. z o. o. z Bełchatowa, Cukiernio-Kawiarnia s.c. Wincenty Wolak z Wrocławia, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Żyrardów sp. z o. o. , Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w Krakowie, Mellon Poland sp. z o. o. w Warszawie, TVB sp. z o.o. w Warszawie, WZ EUROCOPERT sp. z o. o. w Szczecinku, Infonet Projekt S.A. w Bielsku- Białej, oraz firma FACHMAN- Grażyna i Marek Kruszona Sp. J. w Poznaniu.
Nagrody Miasto Przyjazne Firmom 2016 otrzymali; Powiat Kraśnicki, miasto Olesno i miasto Błonie. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

jubilusz12

_____________________________________________________________

OGŁOSZENIE

Kraśnicka Izba Gospodarcza informuje, że na stronie KIG odbywa się reklama firm. Członkowie Kraśnickiej Izby Gospodarczej mają reklamę bez opłat. Dla firmy niebędącej członkiem KIG, opłata wynosi 300 złotych brutto. Kontakt w kwestii, w sprawie reklamy ( tel. 605 401 345; e-mail: kigkrasnik@wp.pl ).

                                                                                                                                                               Za Zarząd KIG

Prezes Wiesław Michałowski

______________________________________________________________

Czy Polsce potrzebna jest Ustawa o Samorządzie Gospodarczym?

Za historyczną datę powstania izb gospodarczych, należy przyjąć 1879 r. Rewolucja francuska stworzyła możliwość uzyskania w drodze ustawy władztwo administracyjne. Izby stały się podmiotem zdecentralizowanej administracji publicznej, partnerem równoprawnym i niezawisłym od administracji rządowej.
Napoleońskie izby handlu były po raz pierwszy w dziejach instytucji działania zbiorowego kupców i innych grup interesu korporacjami publiczno-prawnymi. Miały z mocy dekretu konsularnego członkostwo obligatoryjne i charakter powszechny. Obejmowały ogół społeczności przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą na obszarze ich jurysdykcji w dziedzinie: przemysłu, handlu, bankowości, transportu morskiego i lądowego oraz rzemiosła. Miały jednak wielką wadę. Były zależne od administracji rządowej. Jednak po pół wieku, uzyskały niezależność od administracji rządowej.
Samorząd gospodarczy sprawił, że społeczność przedsiębiorców jako zbiorowość indywidualnych, rozproszonych jednostek prywatnych, stała się zorganizowaną zbiorowością publicznoprawną, czyli wspólnotą samorządową, wyposażoną we władztwo administracyjne, wspólnotą powołaną w drodze ustawy do wykonywania zadań publicznych w sferze gospodarczej, przejętych od administracji rządowej na podobieństwo wspólnot lokalnych samorządu terytorialnego. Dzięki samorządowi gospodarczemu społeczność przedsiębiorców stała się – w obszarze zadań delegowanych na izby podmiotem administracji państwowej. Zyskała w relacjach z administracją rządową status równoprawnego partnera, nie petenta. Jest to istota samorządu gospodarczego jako podmiotu zdecentralizowanej administracji państwowej.
W drugiej połowie XIX wieku, wykształtowały się dwa modele izb gospodarczych. Tak zwany model francuski, z racji ich działania w systemie prawa publicznego. Oraz model anglosaski, izby gospodarcze stowarzyszeniowe, czyli korporacje prywatnoprawne o członkostwie dobrowolnym bez władztwa administracyjnego.
Dzisiaj izby modelu francuskiego występują w następujących państwach Unii Europejskiej: Austrii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Słowenii i Włoszech. W Polsce były w okresie międzywojennym.
Izby modelu anglosaskiego działają: w Bułgarii, Czechach, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii oraz w krajach nadbałtyckich i Skandynawii. Stowarzyszenia prywatnoprawne, reprezentujące nieliczne grupy interesu, które często więcej dzieli niż łączy. Instytucje te nawet wtedy, gdy noszą miano samorządu gospodarczego, jak Krajowa Izba Gospodarcza, samorządem nie są. Brak „obligatoryjnej przynależności i wykonywania zadań publicznych nie pozwala określać te organizacje jako samorząd.
Izby gospodarcze muszą posiadać ustrój korporacji prawa publicznego. Muszą mieć obligatoryjne członkostwo i władztwo administracyjne. Wtedy będą instytucjami samorządu gospodarczego w znaczeniu teorii prawa administracyjnego, czyli podmiotami zdecentralizowanej administracji państwowej, w relacjach z administracją rządową i samorządem terytorialnym, znajdą się w pozycji równoprawnego partnera.
Izby w Polsce zrzeszają 2–3 % ogółu społeczności przedsiębiorców. W praktyce, to elitarne kluby, zabiegające o interes nielicznych i największych przedsiębiorców. Polsce blisko 3 mln przedsiębiorców pozostaje bez reprezentacji swoich interesów gospodarczych i zawodowych, zarówno wobec władz centralnych państwa , jak i władz regionalnych oraz lokalnych. Pozostają one w relacjach z organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego w roli petenta, nie partnera. Są bez wpływu na tworzenie ustawodawstwa gospodarczego i politykę gospodarczą państwa. Tymczasem małe i średnie przedsiębiorstwa i w Polsce wytwarzają około 65 % PKB i zatrudniają podobny odsetek pracowników.
Należy zadać pytanie, czy Polskę stać na marnotrawienie tak wielkiej wiedzy w zakresie działalności gospodarczej jaka płynęła by poprzez Izby Gospodarcze posiadające władztwo administracyjne? Czy brak zdecentralizowanej formy administracyjnej w dziedzinie gospodarczej nie stanowi ułomności w demokratycznym ustroju Państwa Polskiego?
Ustawa z dnia 30 maja 1989r. o izbach gospodarczych (Dz. U. Nr 35 z 1989 r. poz. 195 z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz. U. Nr 17 z 1989 r. poz. 92 z późn. zm.) miały doprowadzić do odrodzenia ruchu samorządowego w Polsce.
Gdyby ta Ustawa, miała wzór francuski, zapewne tak by się stało. Tymczasem, w Polsce zaczęła działać technostruktura, czyli grupa społeczna składająca się ze skupiających całą władzę ekonomiczną najemnych dyrektorów wielkich korporacji i urzędników administracji państwowej.
Gdyby wrócić do tradycji międzywojennej, powołać do życia Izby na wzór francuski, rodzaj Megakorporacji, to jako twór pośredni, między przedsiębiorstwem prywatnym a instytucją publiczną, mogłyby administrować znaczną częścią podaży i popytu, stając się samoczynnym regulatorem.
Nawet przyjęcie systemu anglosaskiego, w ustawodawstwie polskim, jest niedopracowane. W Anglii, ustawodawca przewidział konieczność dofinansowania Izb Gospodarczych. połączył izby duże z małymi, w zespoły, które prowadzą wspólną działalność i dzielą zyski według potrzeb. Małe izby zachowały swoje nazwy i autonomię, chociaż część decyzji podejmowana jest w ramach całych zespołów.
Organem administracji rządowej wspierającym działalność izb jest Departament Handlu i Przemysłu.
W Polsce nikt nie wspiera działalności Izb Gospodarczych, bardziej próbuje się je marginalizować i traktować jak natrętnego petenta.
Marzeniem moim jest wzór Izb w Austrii.
Specyfiką Austrii jest tradycja uzgadniania polityki ekonomiczno-społecznej w trójkącie: władza państwowa – organizacje izbowe – związki zawodowe.
Izby gospodarcze mają status instytucji prawa publicznego.
Regulacją prawną jest za każdym razem odrębna ustawa dotycząca danej izby (np. ustawa z 1949r. o Ogólnokrajowej Związkowej Izbie Gospodarczej); przynależność uzyskuje się z mocy prawa z racji wykonywania określonej działalności. Stąd przynależność do izb w Austrii jest powszechna, należą do nich wszyscy przedsiębiorcy.
Izby są niezależne. Nadzór krajowy jedynie w zakresie zgodności z prawem.

Wiesław Michałowski
Prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej
Wiceprezes KPH

____________________________________

Dnia 20.04.2017r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Kraśnickiej Izby Gospodarczej. Na Walnym Zebraniu wybrano Prezesa KIG, Zarząd KIG i Komisję Rewizyjną KIG.

W skład Zarządu KIG weszli:

 1. Wiesław Michałowski – Prezes
 2. Adam Staniec – Wiceprezes
 3. Ryszard Kowalski – Wiceprezes
 4. Iwona Capała – Sekretarz
 5. Tadeusz Bubeła – Członek
 6. Mirosław Sapuła – Członek
 7. Józef Kajda – Członek
 8. Włodzimierz Konarski – Członek
 9. Robert Kowalczyk – Członek
 10. Kazimierz Wojcieszyn – Członek

W skład Komisji Rewizyjnej KIG weszli:

 1. Edyta Sokal – Przewodniczący
 2. Jerzy Gąska – Członek
 3. Grzegorz Michałowski – Członek

 ___________________________________

HANDEL W NIEDZIELE – STANOWISKO KPH-OIG

Stanowisko KPH OiG w sprawie wolnych od handlu niedziel, jest niezmienne od kilku lat. Przede wszystkim, zasada wolnej niedzieli od handlu powinna mieć status porozumienia społecznego. Pewna grupa społeczeństwa, rezygnuje z możliwości robienia zakupów w niedzielę, aby inna grupa społeczeństwa, miała dzień wolny dla siebie czy rodziny. Porozumienie nie może opierać się na żadnej innej zasadzie. Oczywistą sprawą jest, że karanie bezwzględnym więzieniem za naruszenie zasad handlu w niedzielę, jest cokolwiek przesadzone. Nawet w zakresie kradzieży, inaczej należy podejść do złodzieja który działa z premedytacją, a inaczej do matki, która działa na “zlecenie” płaczących, głodnych dzieci. Chociaż wiadomą rzeczą jest, że kradzież w każdym wypadku, jest naganna. Natomiast handel internetowy, zapewne będzie funkcjonował, niezależnie od ustawy. Myślę, że może być trudno udowodnić, kto i kiedy prowadził sprzedaż. Właściciel, czy pracownik? Zapewne powinny działać zakłady usługowe, restauracje, bufety. Powinna również być możliwość, dokonania zakupu podstawowych produktów, na lotniskach czy dworcach. Co do ilości wolnych niedziel od handlu, uważamy, że bardzo ciężko jest zdefiniować, które niedziele są ważniejsze. Powinna zadziałać zasada, Niedziela jest wolna od handlu, lub nie! Jednocześnie uważamy że powinna zadziałać zasada wolnej niedzieli od handlu, a nie wolnej niedzieli od pracy.
Mamy nadzieję, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę, zostanie w trakcie debat doszlifowana i wprowadzona.
Z poważaniem
V-ce Prezes KPH OiG
Wiesław Michałowski

___________________________________

AKTUALNE POSTULATY
KONGREGACJI PRZEMYSŁOWO-HANDLOWEJ OIG

1/ ustawa o samorządzie gospodarczym, pracujemy nad jak najszybszym wejściem w życie tej bardzo ważnej ustawy;
2/ ustawa o nieuczciwej konkurencji, postulujemy wprowadzenie zmian w zakresie ścigania nieuczciwych praktyk z urzędu;
3/ uproszczenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorców, naszym zdaniem ryczałt od przychodów netto na poziomie 1-1,5 % powinien zastąpić podatek dochodowy, państwo na tym by skorzystalo, a przedsiębiorca zyska oszczędności na prowadzeniu księgowości;
4/ wysokość składek ZUS obniżyć i uprościć, składki ZUS od pracowników powinny być nie większe jak 30% funduszu płac, natomiast 0,00 ZUS dla firm jednoosobowych nie mających dochodu. Obecnie każda jednoosobowa firma od chwili rejestracji , płaci składki ZUS i to bardzo wysokie;
5/ konieczne przyspieszenie prac nad ustawą o handlu, sytuacje zakupów towarów do dalszej odsprzedaży przez małych przedsiębiorców w sieciach zagranicznych, w dyskontach stała się normalnością. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wyższa cena dla polskich uczestników rynku w hurtowniach i u producenta, aniżeli w detalicznych zagranicznych sieciach handlowych. Ten absurd powoduje upadek tysięcy małych sklepów. Ustawowe określenie definicji marży hurtowej i detalicznej, to niektóre zapisy oczekiwanej ustawy. W ustawie o handlu muszą być ujęte przepisy detalicznych koncesji alkoholowych;
6/ zakaz handlu w niedziele, jesteśmy za ograniczeniem handlu w niedziele, święta. Handel w te dni mógłby odbywać się w sklepach prowadzonych tylko przez właścicieli tych sklepów;
7/ w ustawie o podatkach lokalnych należy ograniczyć pobór opłaty targowej do targowisk urządzanych i prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. W sytuacji gdy gmina dzierżawi teren pod targowisko, lub targowisko jest na terenie prywatnym opłaty targowej nie powinno się pobierać;
8/ co do punktu 2, roczne vacatio legis na zmiany w przepisach podatkowych i dot. ubezpieczeń społecznych;
9/ w ustawie o gospodarce nieruchomościami, gruntami dać szansę pierwszeństwa wykupu lokali użytkowych, dotychczasowym najemcom (np. po 10-letnim użytkowaniu) po cenie rynkowej bez przetargu, z klauzulą prowadzenia w danym lokalu dotychczasowej działalności gospodarczej przez okres lat 5.

________________________________________________________________________________

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO – WYBORCZE
KRAŚNICKIEJ IZBY GOSPODARCZEJ
20.04.2017 ROK

Walne Zebranie Sprawozdawczo -Wyborcze odbędzie się w dniu 20.04.2017r. o godz. 17.45 w P.W. Ludmiła ul. ks J. Popiełuszki 1, 23-210 Kraśnik. W przypadku nieobecności w pierwszym terminie 50% członków, Walne zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze w drugim terminie odbędzie się tego samego dnia o godz. 18.15 niezależnie od frekwencji.

______________________________________________________________________________

Spotkanie przedstawicieli środowiska małych i średnich przedsiębiorstw handlowych z przedstawicielami Departamentu Handlu i Usług.

W dniu 23 lutego 2017 w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Rozwoju odbyło się spotkanie przedstawicieli http://kigkrasnik.org.pl/wp-content/uploads/2016/02/20170223_130620.jpgśrodowiska małych i średnich przedsiębiorstw handlowych z przedstawicielami Departamentu Handlu i Usług.
Ze strony Ministerstwa Rozwoju w spotkaniu uczestniczyli dyrektor Departamentu Handlu i Usług -Beata Gorajek, z-ca Dyrektora – Wojciech Paluch oraz oraz główni specjaliści Anna Stachera i Monika Malocco.
Ze strony przedsiębiorców w spotkaniu uczestniczyli ;
Prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej Wiesław Michałowski, Adam Staniec, Joanna Pilecka – PHU Lumiła, Marzena Gradecka- Prezes Polskiej Grupy Drogeryjnej, Wiceprezes KZRSS Społem – Ryszard Jaskowski, wiceprezes Społem Warszawa Śródmieście- Karolina Strząska, Prezes Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Zakupowej z Jastrzębia Zdroju- Tadeusz Sławik, Małgorzata Zuzaniuk – Prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich „Razem”, oraz organizator tego spotkania dr Jan Rakowski- prezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.
Przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw zapoznali się z działaniami Ministerstwa Rozwoju wobec sektora handlu. W trakcie dyskusji zgłosili uwagi do dotychczasowych barier ograniczających rozwój małych firm handlowych. Między innymi wskazali na potrzebę zmiany ustawy o podatku PIT w zakresie przywrócenia jednakowego traktowania gotówki i bonów wypłacanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych . Wprowadzona w 2008 r nowelizacji tej ustawy, zwolniła opodatkowanie gotówki z tego Funduszu przy pozostawieniu opodatkowania bonów towarowych. Sytuacja ta stała się przyczyną upadku wielu lokalnych izb gospodarczych oraz małych sklepów skupionych wokół tych izb. Lokalne izby gospodarcze integrowały środowisko, a pozyskiwane z emisji środki finansowe były podstawą realizacji ich zadań statutowych. Emitowane bony towarowe, pomagały wielu małych firmom handlowym przetrwać nieuczciwą konkurencje na rynku.
Zgromadzeni z niepokojem odnieśli się do braku w Polsce ustawy o samorządzie gospodarczym, braku jednolitej reprezentacji środowiska wobec działań władzy lokalnej i centralnej. Wielokrotne próby uchwalenia takiej ustawy bardzo szybko kończyły swój bieg legislacyjny już w pierwszym czytaniu. W odpowiedzi dyrektor Beata Gorajek zwróciła uwagę na projekty Ministerstwa Rozwoju , będące w uzgodnieniach , dotyczące powołania reprezentacji przedsiębiorców oraz rzecznika prawa przedsiębiorcy. Prezesi: Tadeusz Sławik, Wiesław Michałowski i Jan Rakowski, zwrócili uwagę na konieczność uchwalenia w Polsce ustawy o handlu. Handel w Polsce rozwija się bez żadnych reguł, silniejsi decydują o kształcie i ścieżce rozwoju. W efekcie tych działań mamy w Polsce wojnę cenową i niekończąca się falę bankructw małych i średnich firm handlowych i produkcyjnych. Dla konsumenta oferta produktu jest wprawdzie coraz bardziej urozmaicona, lecz coraz gorszej jakości. O tzw. produktach śmieciowych sprzedawanych w sieciach handlowych nie tylko w Polsce donosi codzienna prasa. Niestety za niską ceną musi kryć się niska jakość produktu. Ten sam towar kupiony w krajach zachodnich jest lepszej jakości niż towar oferowany na rynkach wschodnich.. Określenie warunków działania na polskim rynku firm handlowych jest koniecznością. W ustawie o handlu muszą znaleźć się zapisy dotyczące marży hurtowej i detalicznej, organizacja rynku, wszelkiego rodzaju warunki uzyskiwania i utraty koncesji, hurtownia nie może pełnić podwójnej roli, czyli hurtowni i dyskontu. Ważne jest by rozwój handlu był zrównoważony, by gwarantował nabycie przez konsumenta dobrego towaru w dobrej cenie, by gwarantował zarówno małemu jak i dużemu producentowi dostępu do półek handlowych, a mikro i małemu przedsiębiorcy zakup towarów do dalszej odsprzedaży w uczciwej cenie. Dzisiejsze praktyki to paradoks na skalę światową . Mikro i mali przedsiębiorcy zmuszeni są nabywać towar w dyskontach lub w sieciach super i hipermarketach do dalszej odsprzedaży, bowiem hurtownie i producenci oferują im towar znacznie drożej aniżeli jest on na pólkach w ww. sklepach. Koniecznością jest zatem ustawowe ograniczenie wielkości poszczególnych form handlu. Powinno się zastosować daleko idące ulgi dla sklepów wiejskich, o obrotach do 40 000/ mc. Należy ustalić pozycję monopolistyczną w kraju i na terenie miasta , gminy, regionu, np. na poziomie 10% rynku w kraju, przy jednoczesnym ograniczeniu do 30% w danym mieście, gminie, czy też regionie. Ten wyścig, tą ekspansję sklepów sieciowych dyskontów i typu convenience, w szczególności na rynki lokalne należy prawnie ograniczyć. Ustawa o handlu musi być jak konstytucja biznesu, której wszyscy uczestnicy muszą się znać nie tylko swoje prawa lecz i obowiązki. Kongregacja Przemysłowo -Handlowa prowadzi z rożnymi uczestnikami rynku konsultacje sprawie wytycznych do opracowania ustawy o handlu. Dyrektor Beata Gorajek poinformowała o przygotowywanym projekcie ustawy o opłatach targowych uwzględniającym postulaty KPH o pobieraniu opłaty targowej tylko na terenach targowisk prowadzonych i zarządzanych przez Gminy. O patologiach w nabywaniu koncesji detalicznych na sprzedaż wyrobów alkoholowych oraz propozycji ich zmian ,wypowiadali się prezes Małgorzata Zuzaniuk i prezes Wiesław Michałowski. W najbliższym czasie projekt propozycji zmian tej ustawy zostanie przedstawiony do Ministerstwa Rozwoju. Przedsiębiorcy zgromadzeni na spotkaniu przedstawili również bariery rozwoju związane z ustawą o MOL, o kontroli Weterynaryjnej i SANEPID-u. Prezes Adam Staniec z Kraśnika na przykładzie własnej firmy Ludmiła przedstawił konieczność ułatwienia przedsiębiorcom produkującym wyroby garmażeryjne , zarejestrowanych jako MOL, sprzedaży ich wyrobów na terenie UE. Dyrektor Beata Gorajek poinformowała o planowanych zmianach w przepisach dotyczących służb nadzorujących produkcję żywności oraz o przekazaniu tej sprawy do właściwego resortu, podobnie jak i sprawą dotycząca interpretacji definicji pojęcia „transakcji” w świetle wymogów US.

________________________________________________________________________________

ZABAWA KARNAWAŁOWA

gttthjhggdrgrhty

________________________________________________________________________________

 ZAPROSZENIE

                                                                         images

Zarząd Kraśnickiej Izby Gospodarczej oraz Starosta Kraśnicki
zapraszają na
Zabawę Karnawałową
Pracodawcy-Pracownikom
która odbędzie się 18 lutego 2017r.
w jadłodajni Ludmiła w Kraśniku Fabrycznym.
Koszt udziału w zabawie: 60 zł od osoby.
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych pracodawców
o kontakt tel. 500056281; e:mail kigkrasnik@wp.pl

________________________________________________________________________________

Kraśnik dn. 09.01.2017r.

UCHWAŁA NR 1/2017
Kraśnickiej Izby Gospodarczej z dnia 09.01.2017r.
w sprawie organizacji zabawy karnawałowej ,,Pracodawcy-Pracownikom”
uchwala co
następuje:

§1

Na posiedzeniu zarządu w dniu 09.01.2017 roku podjęto uchwałę w sprawie organizacji zabawy karnawałowej ,,Pracodawcy – Pracownikom, która odbędzie się dnia 18 lutego 2017r. w jadłodajni Ludmiła.

§2

Uchwała została podjęta jednogłośnie w głosowaniu jawnym.

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podpisania.

____________________________________________________________________________

Świąt wypełnionych radością i miłością,
niosących spokój i odpoczynek
Nowego Roku spełniającego
wszelkie marzenia, pełnego optymizmu,
wiary, szczęścia i powodzenia
życzy

Zarząd Kraśnickiej Izby Gospodarczej

                                                                        Bez tytułu

________________________________________________________________________________

ZAWIADOMIENIE

Kraśnicka Izba Gospodarcza, zawiadamia że spotkanie z Panem Burmistrzem Kraśnika, oraz Radnymi Miasta Kraśnik w sprawie rewitalizacji Miasta Kraśnika ( ewentualnym zamknięciu rynku dla pojazdów samochodowych), oraz w kwestii propozycji Pana Bartłomieja Paczóski, prezesa INBAP Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, (budowa galerii) który o planach firmy mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Kraśniku, odbędzie się w dniu 06,12,2016 o godz. 17,00 w Urzędzie Miasta w Sali konferencyjnej.
Zainteresowanych, zapraszamy na spotkanie.

Prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej
Wiesław Michałowski

________________________________________________________________________________

Wiceminister Jerzy Kwieciński w Kraśniku:

Musimy postawić na innowacyjność
Przedsiębiorczość, innowacyjność to na dzień dzisiejszy, najbardziej nadużywane słowa. To słowa bezpieczne dla władzy i teoretyków w biznesie. W literaturze znajdziemy dużo określeń, na zdefiniowanie innowacyjności. Ale należy pamiętać o jednym: Jakiekolwiek próby doprecyzowania, że pewne technologie są innowacyjne, a pewne nie, czyli przyklejanie etykietek, jest trochę sprzeczne z samą ideą innowacji. Innowacja to jest zmiana!
Na spotkaniu z Panem Wiceministrem Jerzy Kwiecińskim w Kraśniku: zadałem pytanie dotyczące miejsca polskiego handlu, w projekcie planu Pana V-ce Premiera Morawieckiego. Otrzymałem odpowiedź, całkowicie sprzeczną z zasadą innowacyjności. A raczej dostałem radę, „twórzcie sieci, konkurujcie”. To wszystko jest robione, tylko dlaczego nasze elity rządzące, nie mogą stworzyć przestrzeni prawnej, dającej możliwość rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości? Dlaczego handel Polski, jest traktowany w brew zasadzie pomocniczości, w brew zaleceniom Komisji Unii Europejskiej. Komunikat Komisji Europejskiej z dnia 23 listopada 2011, COM (2011) 803, mówi o konieczności „Zmniejszenia obciążeń regulacyjnych dla MŚP – dostosowanie przepisów UE do potrzeb mikroprzedsiębiorstw”. Dlaczego nieuczciwa konkurencja nie jest ścigana z urzędu? I dlaczego Klasa Rządząca tak bardzo boi się samorządu gospodarczego na wzór Francuski lub Niemiecki. Preferując wzór samorządu gospodarczego Anglosaski, polegający na luźnych formach stowarzyszenia? Odpowiedzi należy szukać w definicji słowa Technostruktura, czyli: „ Pojęcie wprowadzone przez J.K.Galbraith`a. – grupa społeczna składająca się ze skupiających całą władzę ekonomiczną najemnych dyrektorów wielkich korporacji i urzędników administracji państwowej”. Jest to grupa, konsumująca lwią część zysków! Dlatego strach oddać część władzy gospodarczej, części społeczeństwa, która wypracowuje dobra, która jest przedsiębiorcza, która jest innowacyjna. W efekcie 97% społeczeństwa prowadzącego działalność gospodarczą, niema swojego przedstawicielstwa. Jest poza nawiasem społeczeństwa demokratycznego. Jest kimś, kogo można zawsze ukarać, zniszczyć, nie ponosząc za te działania żadnej konsekwencji. Wiele dziś mówi się o tradycji. Polska tradycja w samorządzie gospodarczym z okresu międzywojennego, to izby w systemie francuskim.
W Polsce wszyscy znają się na gospodarce, handlu, usługach, są „INNOWACYJNI” tylko tym którzy pracują w poszczególnych branżach, odmawia się prawa głosu. Spycha się ich do roli petenta, nie partnera.
Wiesław Michałowski

_______________________________________________________________________________

Zaproszenie- XII Kongres Gospodarki Polskiej

12

 

W trakcie XII Kongresu Gospodarki Polskiej chcemy zastanowić się nad dystrybucją i jej problemami , związanymi z brakiem regulacji na rynku. Każdego roku ubywa w Polsce tysiące małych sklepów. Rynek handlu polaryzuje się wokół wielkich sieci handlowych, wokół super i hipermarketów, sieciowych sklepów dyskontowych. Nazwa hurt w rzeczywistości przestaje istnieć. Małe sklepy zostały pozbawione możliwości zakupów w lokalnych hurtowniach. Tysiące małych hurtowni upadło w wyniku braku perspektywicznego widzenia rozwoju rynku przez dotychczasowych decydentów.
UOKIK nie jest w stanie reagować na patologie rynku dystrybucji. Sprawy toczące się przed sądami z powództwa cywilnego są kosztowne i długotrwałe, a wyroki sądowe dotyczące nieuczciwej konkurencji, zapadają często zbyt późno, po bankructwie słabych uczestników rynku. Dzieje się to na oczach całego społeczeństwa. Nieuzasadnione promocje nie tylko likwidują uczestników rynku, lecz polaryzują handel wokół dużych sieci handlowych. W małych miastach powstają kolejne problemy. Pogłębia się proces likwidacji małych zakładów produkcyjnych, firm rodzinnych, które przetrwały okresy wojny, okupacji i reżimu komunistycznego a nie są w stanie utrzymać się na rynku w okresie nowej , demokratycznej Polsce.
Kongregacja Przemysłowo Handlowa wraz z Instytutem Europejskiego Biznesu nawiązała współprace z Warszawską Szkołą Zarządzania w zakresie edukacji specjalistycznej naszych przedsiębiorców – zarządzania siecią handlową, korporacją.
Jednocześnie w trakcie Kongresu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczy mecenasów kultury i sztuki oraz współpracujących z KPH malarzy artystów, honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, zaś kapituła IEB wręczy wyróżniającym się na rynku przedsiębiorców i instytucjom – statuetki Gepardy Biznesu.

Serdecznie zapraszamy
Jan Rakowski Prezes KPH OIG tel. 607 299 557
Jerzy Krajewski Dyrektor IEB tel. 604 596 537

Warszawa 21.06.2016
ul. Krakowskie Przedmieście 66, sala odczytowa Centralnej Biblioteki Rolniczej
Godz. 11.00-15.00

Program:
11.00 otwarcie Kongresu
11.10 Patologie rynku dystrybucji w Polsce – Wiesław Michałowski
11.30 Studia Zawodowych I i II stopnia w zakresie zarządzania siecią handlową- prof. dr hab. Paweł Soroka
11.45 Certyfikacja Zdrowej Żywności – Instytut Zdrowej Żywności – Andrzej Czubała
12.00 -13.00 Dyskusja z udziałem przedstawiciela MRiRW
13.00 Odznaczenia MKiDN -Zasłużony dla Kultury Polskiej
13.30 Gala Gepardów Biznesu- IEB
14.00 – bankiet
____________________________________________________________________