Cechy psychopatyczne najwybitniejszych przedsiębiorców

Czy przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces, rodzą się czy powstają? Niewątpliwie ciężka praca, umiejętność podejmowania dobrych decyzji i zarządzania zespołem to podstawowe aspekty sukcesu w biznesie, których zwykle uczy się z czasem. Niektóre badania wykazały jednak, że milionerzy są bardziej podatni na psychopatię niż inni ludzie. Zdaniem ekspertów zarówno najbardziej skuteczni przedsiębiorcy, jak i milionerzy, którzy dorobili się majątku na prominentnych stanowiskach kierowniczych, podzielają kilka cech związanych z psychopatią, które pomagają im osiągać lepsze wyniki w biznesie.

Cechy psychopatyczne najwybitniejszych przedsiębiorców

  • Brak empatii. Jest to cecha, która najbardziej identyfikuje osoby psychopatyczne, można ją również znaleźć u przedsiębiorców odnoszących największe sukcesy w swoich firmach. W 2008 roku badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Amsterdamie i Berkeley wykazało, że osoby o większej sile nabywczej mają większe trudności z okazywaniem współczucia w swoim otoczeniu. W eksperymencie poproszono grupę osób o różnym statusie ekonomicznym o podzielenie się trudnym doświadczeniem w swoim życiu – śmierć członka rodziny, rozwód… -. W większości przypadków w badaniach ci bardziej wpływowi i zamożni dzielili się bólem w sposób chłodniejszy niż ci skromniejsi. W skrajnych przypadkach biznesmeni stają się brutalnymi zabójcami, tak jak Tadeusz Grzesik, którego historię poznasz tutaj: https://www.przestepcy.pl/biznesmen-i-brutalny-zabojca-w-jednej-osobie-historia-tadeusza-grzesika
  • Egocentryzm. Egocentryzm jest też dość powtarzalną cechą w osób przedsiębiorczych. Aby to wykazać, nagrodzony Noblem ekonomista Daniel Kahneman przeprowadził badania pokazujące, jak sukcesy i porażki 25 najlepszych doradców finansowych na świecie były wynikiem szczęścia. Jednak ego niektórych z tych specjalistów nie pozwalało im przyznać, że zwykły przypadek miał wiele wspólnego z ich sukcesem.
  • Robienie dobrego pierwszego wrażenia. Kolejną z cech związanych z psychopatią, którą można zidentyfikować u przedsiębiorców odnoszących sukcesy, jest umiejętność robienia dobrego pierwszego wrażenia. Zazwyczaj milionerzy, którzy odnieśli największy sukces w świecie biznesu, mają urok osobisty i zdolności przemowy przewyższające resztę ludzi.
  • Samolubstwo. Chociaż istnieją niezliczone przykłady przedsiębiorców multimilionerów, którzy przeznaczają część swoich fortun na cele społeczne, prawda jest taka, że mają oni tendencję do bycia bardziej egoistycznymi niż ludzie o skromniejszym statusie. Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Berkeley pokazał, jak osoby znajdujące się na dole drabiny ekonomicznej są nawet o 44% bardziej solidarne niż ci, którzy dotarli na szczyt.