Jak wygląda praca policjanta i ile można zarobić?

zarobki-policji

Praca w służbach mundurowych nie jest łatwa, a osiągane wynagrodzenie potrafi być zaskakujące. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o zawodzie policjanta, a także warunki finansowe oferowane na poszczególnych stanowiskach.

Praca policjanta

Z założenia policjant ma pilnować bezpieczeństwa oraz dbać o porządek w społeczeństwie. Jest to umundurowana i uzbrojona jednostka, na której spoczywa ogromna odpowiedzialność. Podczas służby wielokrotnie spotyka sytuacje, gdzie od refleksu, sprawności fizycznej, a także zdolności podejmowania decyzji zależeć będzie zdrowie lub życie innego człowieka.

Na jednostkach mundurowych spoczywa również ogromna presja społeczeństwa. Otoczenie, w jakim przebywają policjanci podczas interwencji sprawia, że często nie są mile widziani. Muszą przez to radzić sobie z dużym stresem, a także być w pełni świadomi podejmowanego ryzyka.

Więcej szczegółów o pracy policjanta opisuje strona https://nadrogach.pl.

Zarobki w policji

Istotnym elementem wpływającym na wysokość wynagrodzenia policjanta jest stopień jego zaszeregowania. Wyższe szczeble oznaczają lepsze zarobki.

Uśrednione zarobki w policji wynoszą około 5 000 złotych. Są tu jednak brane pod uwagę kwoty oferowane kursantom, a także komendantom. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej zarobkom policji z podziałem na staż pracy oraz doświadczenie.

Wspomniany kursant jest osobą przebywającą na podstawowym szkoleniu stacjonarnym. Na tym etapie zarobki wynoszą nieco ponad 2 800 złotych netto. Kursant ma również zapewnione zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Drugi stopień zaszeregowania oznacza zakończenie kursu. W tym momencie zarobki rosną do 3 800 złotych netto.

Następny w kolejności jest dzielnicowy oraz kontroler ruchu drogowego z zarobkami na poziomie 4500 zł. Każdy następna grupa zaszeregowania oferuje wyższe wynagrodzenie i prezentuje się następująco:

– Detektyw oraz asystent – 4 800 zł
– Kierownik referatu – 5 500 zł
– Komendant powiatowy Policji – 8 400 zł
– Komendant wojewódzki policji – 11 000 zł
– Zastępca Komendanta Głównego Policji – 14 600 zł
– Komendant Główny Policji – 16 700 zł

Dodatki dla policjanta

Warto pamiętać, że otrzymywana pensja nie jest końcem benefitów oferowanych przez policję. Istnieją również rozmaite dodatki oferowane za staż pracy, otrzymany stopień czy dodatek służbowy.

Do tej listy dochodzi również wsparcie finansowe w postaci mundurówki, nagrody roczne oraz trzynasta pensja.